صفحه اصلي درباره ما تماس با ما

به بخش معرفت انتظار خوش امديد  ما بران داريم در اين بخش نگاهي پر مفهمون وعميق به انتظاري زيبا بپردازيم لزا منتظر همكاري شماييم   منتظر مطالب جديد اين بخش باشيد                         

لبيك الهم لبيك لا شريك لك لبيك

                          

                            

 

                          
براي تبليغ در اين بخش مي تونيد با ما تماس بگيريد .كليه در آمدهاي اين بخش در اومور خيريه هزينه خواهد شد

واقعه ارماگدون ونابودي اسرائيل

برخي از انديشمندان يكي از علائم و نشانه هاي ظهور حضرت مهدي (ع ) در آخرالزمان را وقوع معركه و جنگي به نام آرمگدون يا به تعبير برخي از روايات قرقيسيا دانسته اند. اينك به نقل نصوص اين نشانه در كتب اديان ديگر از قبيل كتاب مقدس و مصادر شيعي اشاره مي كنيم .
الف ـ نصوص اهل كتاب
اهل كتاب از يهود و نصارا معتقدند كه در كتاب مقدس سخن از معركه و جنگي به ميان آمده است كه در آينده اي نه چندان دور تحقق خواهد يافت . جنگي كه مطابق برخي از نصوص زمان و مكان آن محدود و معين و دو طرف نبرد نيز به طور كلي مشخص شده است .
1 ـ در روياي يوحنا(1 ) مي خوانيم : « بر تمام پادشاهان زمين مي گذرد تا اين كه آنان را براي اجتماع به جهت جنگي عظيم گردهم آورد... آنان را در مكاني جمع مي كند كه نام عبري آن آرمگدون است » .
2 ـ در سفر زكريا(2 ) غارت مي گردد ... » .
تفسير اهل كتاب : اهل كتاب از يهود و نصارا اين مطالب را به وقوع جنگي بس عظيم در پايان تاريخ بشر تفسير نموده اند. جنگي كه در آن شيطان لشكري از كشورهاي غربي را جمع كرده و در مكاني به نام « آرمگدون » در شرق فلسطين تحقق خواهد افتاد . (3 )
بات روبتسون از مبشرين انجيل مي گويد : « امت هاي عالم زود است كه بر ضد اسرائيل قيام كنند » . (4 )
كلمه « آرمگدون » نزد اهل كتاب از معروفيت خاصي برخوردار است ; زيرا در كتب مقدس و مباحث علماي اهل كتاب به طور وفور به كار رفته است . « آرمگدون » لفظي است كه از دو كلمه تشكيل شده است : يكي « آر » به معناي كوه و ديگري « مگدون » كه اسم وادي يا كوه كوچكي در شمال فلسطين است . اهل كتاب را گمان بر اين است كه مساحت معركه جنگ از منطقه « مگدون » در شمال فلسطين شروع شده و تا « ايدوم » در جنوب امتداد خواهد يافت كه حدود دويست مايل است . (5 )
دكتر عبدالكريم زبيدي در سخنان خود راجع به غرب و آمادگي هاي قبل از ظهور در سخناني راجع به قضيه آرمگدون و برداشت كليساي غرب از آن مي گويد : « موسسه هاي ديني در آمريكا معين كرده اند لشكري كه از عراق به طرف قدس حركت مي كند از سربازاني از عراق ايران ليبي سودان و قفقاز در جنوب روسيه تشكيل شده است . و اين مطابق خبرهايي است كه در سفر حزقيال فصل 38 و 39 به آن اشاره شده است . و اگر اين موضوع را به خوبي درك كنيم پي خواهيم برد كه چرا آمريكا و اروپا سياست خارجي خود را به طرف منطقه خاورميانه معطوف داشته است .
تمام فرقه هاي مسيحي در آمريكا خبر از وقوع حادثه « آرمگدون » مي دهند از آن جهت كه اين واقعه مي تواند مسيح را دوباره به زمين برگرداند ... و به طور حتم او در آينده اي نزديك خواهد آمد » . (6 )
او نيز مي گويد : « موسسات ديني همگام با وسايل ارتباط جمعي از راديو و تلويزيون در كشورهاي غربي و آمريكا مردم خود را متوجه اين نقطه نموده اند و آنان را معتقد به وقوع حادثه اي بزرگ در شهرهاي شام كرده اند كه منجر به تحقق جنگي هسته اي در منطقه اي به نام آرمگدون خواهد شد... آن گاه مسيح دوباره به زمين فرود خواهد آمد و رهبري عالم را برعهده خواهد گرفت و در آن هنگام است كه صلح در سطح عالم گسترش خواهد يافت . آن حضرت دولت صلح را در روي كره زمين با آسمان جديدي از نو بنا خواهد نمود. و اين حركت از قدس شروع خواهد شد...
رونالد ريگان جورج بوش و كلينتون اين سه نفر از رئيس جمهوران آمريكا همگي به حتميت واقعه « آرمگدون » ايمان داشته اند اين سه نفر در زمان رياست جمهوري خود همگام با ساير دولت هاي بزرگ سياست هاي خارجي خود را براساس اين واقعه ترسيم مي كرده اند ... » (7 )
و نيز مي گويد : « حادثه « آرمگدون » كه كليسا به وقوع آن بشارت مي دهد همان حادثه بزرگي است كه قبل از ظهور امام مهدي (ع ) واقع خواهد شد. همان واقعه بزرگي كه امامان ما از آن به معركه « قرقيسيا » تعبير كرده اند. در آن واقعه ميليون ها لشكر از آمريكا اروپا. روسيه تركيه مصر و دولت هاي مغرب عربي به اضافه لشكري از شهرهاي شام يعني سوريه اردن لبنان . فلسطين و اسرائيل شركت خواهند كرد. همگي در بلاد شام در منطقه اي به نام « قرقيسيا » مواجهه خواهند داشت و سفياني در اين هنگام خروج خواهد كرد ... » (8 )
تصريح به نزديك بودن واقعه : اهل كتاب خصوصا مبشرين كليسا و سياستمداران غرب به نزديك بودن اين حادثه ايمان دارند. كتاب هاي زيادي در اين موضوع نوشته شده است . اينك به عبارات برخي از آنان اشاره مي كنيم :
1 ـ بيلي گراهام در اشاره به اين كه عالم با سرعت به طرف واقعه « آرمگدون » در حركت است مي گويد : « جوانان از نسل امروز چه بسا آخرين نسلي باشند كه درتاريخ بشريت به سر مي برند » . (9 )
2 ـ نويسنده آمريكايي « هالسيل » در كتاب خود « خبر و سياست » مي گويد : « ما مسيحيان ايمان داريم كه تاريخ انسانيت در آينده در معركه اي به نام « آرمگدون » به نهايت خواهد رسيد. معركه اي كه در آن مسيح بازگشته و بر تمام زنده ها و مردگان حكومت خواهد كرد...
او در پايان كتابش مي نويسد : « شكي نيست كه معركه (آرمگدون ) جنگي هسته اي خواهد بود و اين امري است كه مورد مشيت الهي قرار گرفته است .... » (10 )
3 ـ بات روبتسون رهبر اصول گرايان كليسا مي گويد : « من ايمان دارم كه معركه آرمگدون در راه است و روزگاري سياه در پيش روي جامعه بشري است . » (11 )
4 ـ جيري فولويل يكي ديگر از اصول گرايان كليسا مي گويد : « من اعتقاد ندارم كه فرزندانم به طور كامل در روي زمين زندگي كنند » . (12 )
5 ـ رونالد ريگان بيش از يازده بار تصريح كرده كه پايان تاريخ عالم نزديك است و اين كه او ايمان دارد به اين كه معركه « آرمگدون » در پيش است . او در گفت وگوي خود با « ايبال » مدير اجرايي لابي صهيونيست ها مي گويد : « من هنگامي كه به خبرهاي قديمي شما كه در توارت آمده مراجعه مي كنم درمي يابم كه معركه آرمگدون كه فلاصله بين خير و شر است در راه است . من خودم را در بين نسلي مي يابم كه شاهد اين واقعه خواهد بود ... » (13 )
ب ـ نصوص اسلامي
در روايات اهلبيت (ع ) و مصادر حديثي اهل سنت به اين معركه نيز با اسمي ديگر اشاره شده است ; اسم مكاني به نام قرقيسيا. اينك به برخي از اين روايات اشاره مي كنيم :
1 ـ كليني به سند خود از امام باقر(ع ) نقل مي كند كه به ميسر فرمود : « يا ميسر كم بينكم و بين قرقيسيا قلت هي قريب علي شاطي الفرات . فقال : اما انه سيكون بها وقعه لم يكن مثلها منذ خلق الله تبارك و تعالي السموات و الارض و لايكون مثلها ما دامت السموات و الارض . مادبه للطير تشبع منها سباع الارض و طيور السما ... » ;(14 ) « اي ميسر! چه مقدار بين شما و قرقيسيا فاصله است او مي گويد : عرض كردم : نزديك شاطي الفرات است . حضرت فرمود : آگاه باش كه در آن مكان واقعه اي اتفاق خواهد افتاد كه نظير آن از زمان خلقت آسمان ها و زمين از جانب خداوند تبارك و تعالي اتفاق نيفتاده است و نخواهد افتاد. آنجا محل پذيرايي پرندگان خواهد بود. درندگان زمين و پرندگان آسمان از آن سير خواهند شد... » .
2 ـ نعماني به سند خود از امام صادق (ع ) نقل مي كند كه فرمود : « ان الله مائده بقرقيسيا يطلع مطلع من السما فينادي يا طير و يا سباع الارض ! هلموا الي الشبع من لحوم الجبارين » ;(15 ) « همانا براي خداوند سفره اي ـ پذيرايي و ضيافتي ـ است در منطقه قرقيسيا شخصي اطلاع دهنده از آسمان ندا مي دهد : اي پرندگان آسمان ! بشتابيد براي خوردن گوشت هاي سركشان » .
شبيه همين مضمون از مقدسي در « عقدالدرر » وارد شده است . (16 )
3 ـ او نيز در ضمن حديثش از سفياني مي گويد : « و يمر جيشه بقرقيسيا . فيقتتلون بها فيقتل بها من الجبارين مائه الف » ;(17 ) « ... لشكر او از قرقيسيا گذر خواهد نمود و در آن مكان به جنگ و قتال مشغول خواهند شد. آن گاه صدهزار نفر از سركشان در آن مكان كشته شوند » .
4 ـ مقدسي بعد از نقل خبر سفياني مي گويد : « يظهر السفياني علي الشام ثم يكون بينهم وقعه بقرقيسيا حتي تشبع طير السما و سباع الارض من جيفتهم » ;(18 ) « او در شام ظهور مي كند . آن گاه براي او و لشكرش در منطقه قرقيسيا اتفاقي مي افتد و در آن مكان به حدي كشته خواهند شد كه پرندگان آسمان و درندگان زمين از كشته هاي آنان استفاده خواهند برد » . از اين روايات خلاف آن چيزي استفاده مي شود كه مبشرين كليسابه آن اشاره كرده اند زيرا برخي از آنان معتقدند كه معركه و جگي كه در منطقه خاورميانه صورت خواهد گرفت هسته اي يا هيدروژني يا شيميايي خواهد بود ولي از مجموعه روايات و خبر حزقيال به دست مي آيد كه آن معركه با همين اسلحه هاي معمولي و بمب ها خواهد بود; زيرا در صورت وقوع جنگ هسته اي يا هيدروژني يا شيميايي هيچ موجودي زنده نخواهد ماند تا بتواند از گوشت مردگان تغذيه كند; زيرا اين گونه سلاح ها همه را نابود خواهد كرد حتي بر سنگ و خاك نيز تاثير خواهد گذاشت .
و نيز از مجموعه روايات تاريخي استفاده مي شود كه معركه آرمگدون و يابه تعبيري اسلامي قرقيسيا يا قرقيسيه جنگي است كه به طور حتم اتفاق خواهد افتاد. در اين جنگ مرد نبرد از طرف دشمنان اسلام به نام سفياني است . او كسي است كه به كمك مراكز جاسوسي يهود و آمريكا تفرقه را در ميان مردم ايجاد كرده و دعواهاي قبيله اي را در ميان مردم گسترش مي دهد. او درصدد ايجاد روحيه كينه توزي و دشمني برضد شيعيان اهلبيت برخواهد آمد. تمام محرمات را بر لشكريان خود تجويز مي كند. و در صدد برخواهد آمد كه تمام علماي مسلمين و شخصيت هاي اسلامي را در بلاد شام و عراق و حجاز به قتل برساند. ولي خداوند متعال او را عقاب كرده و با لشكرش در صحرايي به نام بيدا حدفاصل بين مدينه منوره و مكه مكرمه نابود خواهد كرد. و اين نابودي بعداز واقعه آرمگدون و قرقيسيا است كه سفياني در آن پيروز مي شود و از آنجا به طرف بغداد و كوفه حركت كرده و سپس به طرف مدينه مي رود و در بن راه انواع و اقسام فجايع را انجام مي دهد. از مدينه به طرف مكه حركت مي كند تا قيام حضرت مهدي (عليه السلام ) را سركوب نمايد. كه به قدرت خداوند متعال او با لشكرش در منطقه بيدا به زمين فرو خواهند رفت ...
از موثقه جابر استفاده مي شود كه طرف اصلي در اين معركه سفياني است اوست كه لشكر خود را به طرف قرقيسيا حركت مي دهد و در آن سرزمين صدهزار نفر از سركشان كشته خواهند شد . (19 )
نابودي يهود
از مجموعه روايات اسلامي استفاده مي شود كه بعد از معركه و جنگ و كشته شدن سفياني هيچ يهودي پناهگاهي براي خود نمي يابد و زمين از شر آنان پاك خواهد شد و تنها دين اسلام است كه سر فراز باقي خواهد ماند.
اينك به برخي از اين گونه روايات اشاره مي كنيم :
1 ـ ابوامامه در حديثي در مورد سفياني نقي مي كند : « .. فيدر كه عندباب اللدالشرقي فيقتله فيهزم الله اليهود فلايبقي شي مماخلق الله يتواري بيهودي الاانطق الله ذلك الشي لاحجر و لاشجر و لاحائط و لادابه ... الا قال : يا عبدالله المسلم ! هذا يهودي فتعال اقتله » (20 ) « .. حضرت مسيح سفياني را كنار باب لد شرقي پيدا مي كند و او را به قتل مي رساند. و بعد از آن هر شيي كه يهوديان در پشت آن از درخت يا سنگ يا ديوار با چهارپامخفي شده باشند... خداوند به نطق درمي آورد كه اين يهودي است اي بنده خدا مسلمان او را به قتل رسان » .
2 ـ ابوهريره از رسول خدا(صلي الله عليه واله ) نقل مي كند كه فرمود : « لاتقوم الساعه حتي يقاتل المسلمون اليهود فيقتلهم المسلمون حتي يختبي اليهودي من وراالحجر والشجر فيقول الحجر او الشجر : يا مسلم ! ياعبدالله ! هذا يهودي خلفي ! فتعال فاقتله ... » (21 ) « قيامت برپا نمي شود تا اين كه مسلمانان با يهود بجنگند و آنان را از پاي درآورند كار به جايي مي رسد كه يهوديان موجود در پشت سنگ و درخت پنهان مي شوند. سنگ يا درخت به صدا درآمده فرياد مي زند : اي مسلمان ! اي بنده خدا! اين يهودي است كه در پشت من پناه گرفته و مخفي شده بيا و او را به قتل برسان ... »
3 ـ بخاري نيز اين حديث را اين گونه نقل كرده است كه پيامبر(صلي الله عليه و آله ) فرمود : « انه لاتقوم الساعه حتي تقاتلوااليهود حتي يقول الحجر و رااليهودي : يا مسلم ! هذا يهودي ورائي فاقتله » (22 ) « قيامت برپانمي شود تا آن كه شما با يهود بجنگيد. در آن جنگ يهود تا به حدي نابود خواهند شد كه حتي سنگي كه يك نفر يهودي در كنار آن پناه گرفته است مي گويد : اي مسلمان ! اين يهودي است كه در كنار من پناه گرفته است او را به قتل رسان » .
4 ـ عبدالله بن عمر از پيامبراكرم (صلي الله عليه و آله ) نقل مي كند كه فرمود : « لتقاتلن اليهودفلتقتلنهم حتي يقول الحجر : يا مسلم ! هذا يهودي فتعال فاقتله » : (23 )
« شما با يهود به نبرد خواهيد پرداخت و آنان را نابود خواهيد كرد تا جايي كه سنگ صدا مي زند : اي مسلمان ! اين يهودي است بيا و او را به قتل رسان » .
5 ـ حتي از برخي احاديث استفاده مي شود كه دامنه اين جنگ به آمريكانيز خواهد كشيد و دامان اين نبرد دامان آنان را نيز خواهند سوزاند.
مسلم بن حجاج نيشابوري در صحيح خود از عامربن سعد نقل مي كند. من طي نامه اي كه به وسيله غلام خود نافع بن جابربن سمره ارسال نمودم از وي خواستم يك مطلب مهم و حساس را كه خودش به طور مستقيم و بدون واسطه از رسول خدا(صلي الله عليه و آله ) شنيده است در اختيار من بگذارد. عامر بن سعد مي گويد : جابربن سمره درپاسخ درخواست من از نقل حديث رسول خدا (صلي الله عليه و آله ) چنين نوشت : از رسول خدا(صلي الله عليه و آله ) شنيدم كه مي فرمود : « لايزال الدين قائما حتي تقوم الساعه او يكون عليكم اثنا عشرخليفه و سمعته يقول : عصيبه (عصابه ) من المسلمين يفتتحون البيت الابيض بيت كسري او آل كسري » : « آيين اسلام تا قيامت پايدار خواهد بود تا اين كه دوازده خليفه بر شما مسلمانان حكومت كنند ونيز از رسول خدا(صلي الله عليه و آله ) شنيدم كه اين جمله را نيز اضافه نمود كه گروه اندكي از مسلمانان كاخ سفيد را فتح خواهند كرد كاخي كه نموداري از كاخ كسري يا خاندان كسري است . » (24 )
از اين حديث نكاتي استفاده مي شود كه به برخي از آنها اشاره مي كنيم :
الف ـ اين كاخ علاوه بر اين كه به نام و عنوان « بيت ابيض » معرفي شده است اوصاف و علل سقوط آن نيز با تشبيه كردن به كاخ كسري بيان گرديده است .
يعني همان گونه كه كاخ كسري (ياكاخ خاندان كسري ترديد از ناقل حديث است ) روزي مركز قدرت و ثروت و تسلط بر طبقات مستعضف بود و در اول اسلام به وسيله مسلمانان سقوط كرد « كاخ سفيد » نيز كه داراي همان اوصاف و كانون شر و شيطنت و ظلم و ستم در سرتاسر جهان است در آينده به دست گروهي از مسلمانان سقوط خواهد كرد.
ب ـ در متن حديث تعبير به « يفتحون » شده است وتفاوتي كه ميان واژه فتح و افتتاح وجود دارد بر اديبان و سخنوران مخفي نيست كه هر فتحي مستلزم زحمت و تلاش است و تحمل رنج و مشقت را مي طلبد. ولي افتتاح داراي مفهوم عامي است كه ممكن است بدون تحمل رنج و زحمت به دست آيد.
پي نوشتها :
از مدرسين حوزه علميه قم و يكي از پژوهندگان مهدويت
1 ـ روياي يوحنا ح 16 ص 13 ـ 16
2 ـ سفر زكريا ج 14 ص 1 ـ 5
3 ـ شبكه معلومات ص 4 تفسير روياي يوحنا ص 358 ـ .359
4 ـ همان ص .1
5 ـ همان ص .2
6 ـ مجله الفكر الجديد . شماره 15 ـ .16
7 ـ همان
8 ـ همان
9 ـ المسيح المنتظر ونهايه العالم ص .269
10 ـ عمرامه الاسلام ص .63
11 ـ الوعدالحق و الوعدالمفتري ص .74
12 ـ همان .
13 ـ المسيح المنتظر و نهايه العالم ص 270 ـ 271
14 ـ روضه كافي ج 8 ص 295 ح .451
15 ـ غيبت نعماني ص .278
16 ـ عقدالدرر ص .87
17 ـ غيبت نعماني ص 280 عقدالدرر ص .98
18 ـ عقدالدرر . ص .87
19 ـ غيبت نعماني ص .280
20 ـ سنن ابن ماجه ج 2 ص 1361 سنن ابي داود ج .2 ص 319 مستدرك حاكم . ج 4 ص ...493

                                                             نظرها

هر گونه برداشت از اين وب سايت فقط با ذكرمنبع مجاز است
 www.basyri.ir.All rights reserved ©

      


نام کاربری :
کلمه عبور : 

                 

ثبت نام در سایت
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
 
 

 

پخش زنده از حرم سقاي كربلا

يك هفته يك شهيد

برنامه منحصر به فرد photo zoomبراي بزرگ كردن عكس بدون تغيير ان

فارسي نويس مريم نسخه4.04به همراه كرك اختصاصي ان

برنامه گوگل ارت پروفشنال 

  Google Earth Pro

لطفا فارسي تايپ كنيد       

براي اطلاع از آخرين اخبار وب سايت مي تونيد ايميل خودتونو وارد كنيد
 
اشتراكحذف اشتراك
 

       

شما مي تونيد با قرار دادن اين تگ در وب هاتون با ما به تبادل لينك بپردازيد-در صورتي كه لينك مادر سايتتون قرار دادين با ما تماس بگيرديد

 

 

    

 
 

This site is protecting by Security System - اين صفحه با سيستم امنيتى محافظت مى شود

 PageRank